19 Kasım 2020

Vaka sayısı düşmez ise hafta içi de sokağa çıkma kısıtlaması olabilir

Yeni koronavirüs tedbirlerince hafta sonları 20.00’den 10.00’a kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Kısmi sokağa çıkma yasasının para cezası düşürmemesi halinde ise hafta içi de benzer kısıtlamalar gündeme gelecek.
Artan koronavirüs vakaları sonrası Bilim Kurulu kararları Kabine toplantısında ele alındı. Yeni tedbirler Cumhurbaskanı Erdoğan tarafından açıklandı. Buna göre hafta sonları saat 20.00 ila 10.00 saatleri dışında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 20 yaş altı vatandaşlar ise sıfır saatlerde sokağa çıkabilecek. Bu önlemlerin etkisi 2 hafta boyunca takip edilecek. 10-15 gün sonra vaka yayılım düşüş olmazsa, bir sonraki aşamaya geçilecek.Hürriyet’te yer alan habere göre; hafta sonu için kısmi sokağa çıkma yasağı, 14 akıllı bir tamponlama taşıyor. Bu yasağın daha çok geç saatlere kadar kalabalık ortamlarda dışarıda kalan gruplara ve ev ziyaretlerine yönelik olduğu belirtiliyor. Ancak, bunun yarattığı hareketlilik, hizmetler ve velilerin paylaştığı risk yarattığı da toplandı.

35 MİLYONA KONTROL

Okulların online eğitime geçmesi, 20 yaş altına getirilen yeni kurallar ve 65 yaş üstüne getirilen sınırlandırmalarla toplamda 35-40 milyon nüfusun hareketliliğinin azalacağı, bunun da salgının yavaşlamasını sağlayacağı düşünülüyor.

KISITLAMA HAFTA İÇİNE DE KAYDIRILABİLİR

Kademeli olarak kısıtlamalar arttırılarak devam edecek. Salgın hızı kesilmezse, hafta sonu hiç yasak getirilmesi veya sokağa çıkması yasaklarının belli saatlerde kaydırılması planlanıyor. Uzmanlar, şehirlerarası seyahat yasağı beklemediklerini belirtiyor. 15 gün sonra yeniden yapılacak değerlendirmelerde, il pandemi kurultayları ve hıfzıssıhha kurmayları değiştirmek için göre bu yasakları genişletebilecek.Genel yasakların yanı sıra illere göre farklı uygulamalara geçilebilecek. Bazı illerde, vaka bulunan binalara ‘uyarı tabelası’ asılma uygulamasının, diğer illerde de yapılabileceği belirtiliyor. Ev ziyaretlerinin yasaklanması da tartışılıyor.

POZİTİF ORANI YÜZDE 20

Türkiye’de şu anda aktif vaka sayısının 500 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Testlerin pozitif çıkma oranının geçtiğimiz nisanda yüzde 20 olduğu, şimdi de bu rakama ulaşıldığı belirtiliyor. Filyasyon araştırmalarında, bulaşma hızının çok yüksek olduğunun olduğu, mutlaka ev içi bulaşabilecek geçilmesi, komşu ve akraba ziyaret saptlarının önlenmesi için kampanyalar göndermek üzere kültülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir